logo

Dennise Guzman León

Psycholog, terapeuta, body-mind coach pochodząca z Kuby, dyplomowany trener INTRA, zawodowa tancerka, instruktorka tańca i ruchu, rebirther uprawniony do prowadzenia sesji indywidualnych i grupowych za zgodą rebirthera rejestrowanego. Współzałożyła i prowadziła jedną z pierwszych w Polsce szkół salsy kubańskiej. Uczyła tańca latynoskiego przez wiele lat. Organizowała eventy o wymiarze kulturalnym, społecznym, charytatywnym. Występowała na wielu imprezach jako konferansjerka i artystka. Prowadziła warsztaty taneczne dla dzieci i dorosłych, trenerskie warsztaty psychologiczne, zajęcia rozwojowe w Polsce, Indochinach, Afryce i na Kubie. Specjalizuje się w psychologii międzykulturowej. Pięciokrotnie zmieniała stałe miejsce zamieszkania i kulturę. Wychowała się w Szwecji, Włoszech, mieszkała wiele lat na Kubie, w Hiszpanii i od ponad 14 lat w Polsce. Wiedza i doświadczenie zdobyte w swoim życiu, zawdzięcza zrozumieniu i przekroczeniu ograniczeń społeczno-kulturowych i wyzwań z tym związanych. Dzisiaj wspiera i pracuje z osobami dla których (nowe) otoczenie i warunki są niezrozumiałe i nie mogą znaleźć swojego miejsca. Pomaga zrozumieć mechanizmy i przyczyny wewnętrznych i zewnętrznych konfliktów, wspierając proces integracji, który sama przeszła wielokrotnie. Aktualnie prowadzi sesje indywidualne, terapie i warsztaty skupiające się na rozwoju świadomości poprzez pracę z ciałem, umysłem i ruchem. Inspiruje innych aby byli sobą, aby byli autentyczni, prawdziwi. Pracuje po hiszpańsku, angielsku i polsku.

"Pasja tańca towarzyszy mi przez całe życie..."

Urodziłam się w Hawanie. Fascynacja tańcem rodziła się we Włoszech, gdzie jako małe dziecko obserwowałam pełen śpiewu i tańca świat. Tę dziecięcą inspirację zabrałam ze sobą do Szwecji, gdzie przeprowadziliśmy się z rodzicami na kilka lat. Moje skandynawskie dzieciństwo związane było z malowaniem, tworzeniem i z tańcem klasycznym. Mając jedenaście lat wróciłam do ojczyzny, na Kubę. Tam dorastałam, szukając korzeni, inspirowałam się tańcem kubańskim, a także relacjami między ludźmi. Muzyka i dzwięki Hawany uczyły mnie bliskości, dotyku, spontaniczności, umiejętności wyrażania siebie, mówienia językiem ciała.

Moje duchowe miejsce we wszechświecie określiły relacje z wujkiem - wybitnym naukowcem i psychologiem Rafaelem Alvisa, wpływy Carlosa Castanedy,  Krishnamurti’ego, mądrość Kabały i afro kubańska religia. Uczyłam się jak żyć uważnie, jak oczyścić czas z iluzji i przekonań.

Wszystko czego doświadczyłam na Kubie zainspirowało mnie podczas późniejszych studiów w Hiszpanii (socjologia) i Polsce (psychologia). Zaczęłam badać głębiej przestrzeń relacji międzyludzkich, ale przede wszystkim relacji z samą sobą. Musiałam odnajdywać siebie wielokrotnie przenosząc się co kilka lat w obszar nowych kultur i emocji.

W Polsce uczyłam się siebie od nowa, a w zamian dawałam spontaniczność i taniec. Prowadząc szkołę salsy przez 6 lat miałam okazję obserwować jak ludzie zmieniają się pod wpływem tańca i bliskim kontakcie z drugim człowiekiem.
Widziałam smutek, blokady i wstyd zamieniające się w radość, otwartość i bliskość.

Różnice kulturowe dotyczące bliskości, dotyku, seksualności i zachowań obu płci doprowadziły mnie do badań na temat męskości i kobiecości w tańcu.
Praca psychologa i instruktora tańca coraz bardziej nachodziły na siebie. Odpowiedzi poszukiwałam w ruchu, nowym, szczególnym, własnym. Prowadziłam różnorodne zajęcia, ostatecznie tworząc własny styl, będący połączeniem moich doświadczeń tanecznych i życiowych.

Mój nauczyciel to ulice Kuby i wszystkie życiowe wydarzenia, które kumulują się w jednej chwili by wypłynąć w ekspresji tańca.

Tę naturalną wiedzę i umiejętność przekazuję na swoich zajęciach. Wykorzystuję oprócz tego warsztat dziesiątek ukończonych w kraju i za granicą kursów rozwoju osobistego, pracę ze świadomością ciała, oddechu, a także elementy tańców latynoskich jak: salsa kubańska, reggaeton, merengue, bachata, tańca energetyzujacego i relaksacyjnego - opartego na ruchach wywodzących się z tańców afrokubańskich.

Droga, którą idę, zmierza ku wolności, przestrzeni, swobodzie bycia, prawdziwemu kontaktowi z drugim człowiekiem oraz z samym sobą. Taniec daje mi to, jest moją pasją i sposobem dzielenia się z ludźmi tym co odkrywam i czego doświadczam. Interesuje mnie świadomość w każdym aspekcie życia.

about me